
ХОРТИЦЬКИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ЛІЦЕЙ
ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ


СТОП-БУЛІНГ
Булінг (від англ. bully— хуліган, залякувати) – це агресивна поведінка щодо окремої особи або групи, з метою приниження, домінування, фізичного чи психологічного самоствердження.
Булінг може проявлятись у вигляді психологічного тиску (образи, приниження, погрози, ігнорування тощо) та фізичних знущань (удари, поштовхи, принизливий фізичний контакт, побиття та інше). Не рідко фізичний і психологічний тиск об’єднуються.
Від булінгу страждають і агресори, і жертви. Всі вони переживають емоційні проблеми, не вміють будувати стосунки з людьми, мають проблеми психо-емоційного розвитку. Вони потребуватимуть підтримки дорослих, які б допомогли їм розвинути здорові відношення з людьми не лише у школі, але й протягом усього їх подальшого життя.
5 мультфільмів,
які навчають цінувати кожного

Верховною Радою України ухвалено Закон від 06.06.2024 р. № 3792-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми», набрання чинності відбулося 06.10.2024 р. :
- Деталізовано поняття булінг (цькування) - психологічне, фізичне, економічне чи сексуальне насильство, тобто будь-яке умисне діяння (дія або бездіяльність), у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, яке систематично вчиняється особою стосовно дитини, з якою вони є учасниками одного колективу, або дитиною стосовно іншого учасника одного колективу та яке порушує права, свободи, законні інтереси потерпілої особи та/або перешкоджає виконанню нею визначених законодавством обов’язків.
- Конкретизовані обов’язки засновників та керівників закладів освіти (статті № 25-26, 30 ЗУ України «Про освіту»).
- Новацією є Типова програма унеможливлення насильства та жорстокого поводження, яка підлягає розробці і затвердженням КМУ.
Поняття «булінг» тісно пов’язане з таким поняттям, як «дискримінація», тобто є одним із її проявів. Поруч із дискримінацією завжди “ходять” упередження — хибні або негативні думки про людину, що складаються наперед, а висновки про її здібності чи нахили робляться лише за певною ознакою.
Принцип інклюзивності та справедливості в освіті передбачає, що всі діти повинні мати доступ до освітніх можливостей, що сприятиме досягненню ними кращих результатів у навчанні незалежно від статі, національності або достатку, освіти чи професії їхніх батьків.
Організаційно-правові засади запобігання та протидії дискримінації з метою забезпечення рівних можливостей щодо реалізації прав і свобод людини та громадянина визначає ЗУ «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5207-17#Text .
Додатково на сайті ДСЯОУ розміщено матеріали «Як створити недискримінаційне середовище у школі» https://sqe.gov.ua/yak-stvoriti-nediskriminaciyne-sered/
